• Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandı

  Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandı

  2013 Şubat ayında trafikte araç sayısının 17 milyon sınırını aşarak birçok Avrupa ülkesinin nüfusunu geride bıraktığını sizlerle paylaşmıştık. (İlgili Haber) Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre aradan geçen yaklaşık iki senede trafiğe kayıtlı araç sayısı 1.600.000 artış gösterirken, benzinli araçların oranı da her sene olduğu gibi azaldı.

  2013 yılı… 10 Aralık 2014 22.13

 • Hybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dost

  Hybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dost

  Ülkemiz mevcut enerji altyapısı ve politikaları nedeniyle büyük oranda dışa bağımlı. Zaman zaman sitemizde değişik boyutları ile yer alan enerji konusunun önemli alt kırılımlarından biri ise petrol. Petrol ihtiyacımızın en büyük nedenide çoğumuzun sahip olduğu motorlu taşıtlar. Dövize endeksli yüksek girdi maliyetleri ve yüksek vergi yükü nedeniyle dünya birinciliğine… 5 Aralık 2014 01.07

 • Google direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardı

  Google direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardı

  Google sürücüsüz araç teknolojisini LEXUS SUV'lar ile geliştiriyor ve deniyordu. Google'ın kurucularından Sergey Brin şirketin bazı denemelerden sonra yolunu değiştirdiğini belirtiyor. Mühendisler sürücüsüz bir otomobilde okuyan hatta belki uyuyan bir kişinin acil bir durumda kontrolü almasının pratik bir düşünce olmadığına ikna olmuşa benziyorlar.

  Google'ın bu prototip aracı hafiftne… 29 Mayıs 2014 20.01

 • Küresel Isınma daha sert türbülanslara neden olacak

  Küresel Isınma daha sert türbülanslara neden olacak

  Nature Climate Change dergisinde 8 Nisan'da yayınlanan bir araştırmaya göre bu yüzyılın ortasında Kuzey Atlantik uçuşlarındaki türbülans şiddetinin yüzde 10 ila 40, türbülans sıklığının ise yüzde 40 ile 170 arası artma ihtimali bulunuor.

  Bu değişikliğin hava yolu endüstrisi üzerinde önemli etkileri olacak. Kuzey Atlantik hattında, Avrupa Amerika arası… 11 Nisan 2013 17.11

 • Biyoyakıt'lı transatlantik uçuşlar başlıyor

  Biyoyakıt'lı transatlantik uçuşlar başlıyor

  Internetin yaygınlaşması ile birlikte veri merkezleri hava taşımacılığı endüstrisine büyük rakip olsa da, küreselleşme ile birlikte daha da hız kazanan hava yolu taşımacılığı sera gazı salınımları konusunda lider ve elektrikli uçaklar şimdilik bir hayal.

  Geçtiğimiz hafta (8 Martta) Hollanda hava yollarının kızartma yağlarından üretilmiş biyoyakıtla Amsterdam-Newyork arası gerçekleştirdiği… 11 Mart 2013 21.07

 • Katlanabilir elektrikli scooter ulaşımı mobil yapıyor

  Katlanabilir elektrikli scooter ulaşımı mobil yapıyor

  Bu kompakt, zarif görünümlü elektrikli Moveo scooter'ın bir süprizi var; indiğinizde katlanarak tekerlekli bir bavula dönüşüp, her yere sizinle gelebiliyor. Moveo, ahşap kasalı, tek kişilik hibrid otomobilin de tasarımcısı olan, kar amacı gütmeyen Macar kuruluşu Antro'nun bir harikası.

  Moveo tam şarjlı olduğunda 35 kilometreye kadar menzile… 25 Şubat 2013 21.50

 • Bir ayda trafiğe çıkan araç sayısı

  Bir ayda trafiğe çıkan araç sayısı

  Geçtiğimiz ay yayınladığımız haberde Kasım 2012 itibarı ile trafiğe kayıtlı araç sayısının 17 milyona yaklaştığını bildirmiştik. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre bu rakam yalnızca bir ay içerisinde aşılarak 17 milyonun üzerine çıktı.

  Trafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık 2012 sonu itibarı ile 17.033.413 oldu

  Aralık ayında trafiğe kayıt… 20 Şubat 2013 21.55

 • Trafiğe kayıtlı araç sayısı 17 milyon sınırına dayandı

  Trafiğe kayıtlı araç sayısı 17 milyon sınırına dayandı

  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan resmi veriler bankaların kredi verme yarışı ile ön ayak olduğu otomobil ve ticari araç edinme çılgınlığının sonuçlarını göz önüne seriyor. 2000 yılında trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı 8.320.449 adetken, 2012 Kasım itibarı ile bu rakam 16.979.606 adete ulaştı. Bu rakamın yarısını otomobiller, geri kalan… 17 Ocak 2013 20.41

 • Bisiklet Karavanlar

  Bisiklet Karavanlar

  Tricycle evleri temel olarak aracınızın arkasına bağlayarak gittiğiniz her yere götürebileceğiniz kişisel eviniz, yani bir nevi karavan. Fakat bu karavanı çeken araç alışılmışın dışında, bisikletiniz. Tricycle yani üç tekerlekli bisiklet ile birçok kişinin hayallerini süsleyen karavan fikrini bir araya getiren bu projenin sahibi Çin'li tasarımcılar.

  2 Ocak 2013 22.12
 • Uçan Bisikletler

  Uçan Bisikletler

  Londralı bir mimar, belediye başkanı'nı şehrin bisiklet alt yapısını sokaklarla sınırlı bırakmaması ve havaya taşıması için ikna etmeye çalışıyor. SkyCycle projesi için inşa edilecek yüksek bisiklet yolları bir nevi manzaralı bisiklet otobanları olacak. Bisiklet sürücüleri bu yolu kullanmak için küçük bir ücret ödeyecek, bunun karşılığında bisikletlerini hem daha hızlı ve… 25 Aralık 2012 22.32

 • Yeşil Sürüş Teknikleri

  Yeşil Sürüş Teknikleri

  Yakıt sarfiyatını sıfırlamak, masrafı tamamen ortadan kaldırmak ve doğaya hiç zarar vermemek için önereceğimiz çözüm mümkün olduğunca yürümeyi, bisikleti, en kötü ihtimalle de toplu taşımayı tercih etmeniz olacaktır.

  Mutlaka kişisel aracınızı kullanmanız durumlar için önerilerimiz ise aşağıdadır

  Aracı ısıtmak için fazla vakit harcamayın, günümüz modern motorları için bu…
  2 Kasım 2012 17.24
 • Akıllı Bisiklet, Akıllı Ulaşım

  Akıllı Bisiklet, Akıllı Ulaşım

  Şüphesiz ki en temiz ve sağlıklı ulaşım araçlarından biri bisiklet. Fakat malesef bisikletler gerek sosyokültürel yapımız gerekse şehirlerin maddi imkanları buna pek olanak sağlamadığından alışkın olduğumuz bir ulaşım aracı değil.

  Avrupa ülkelerine, en azından belli başlı büyük olanlara baktığımızda havaalanından çıkar çıkmaz bisiklet yolları, her taraftaki bisiklet parkları… 31 Ekim 2012 08.54