A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Sürdürülebilirlik nedir?
Sürdürülebilirlik nedir?

Sürdürülebilirlik nedir?

Sürdürülebilirlik: Duymaya değil yaşamaya alışmamız gereken bir kelime

Sürdürülebilir ve sürdürülebilirlik artık çok daha fazla duyduğumuz kelimeler. Peki ya bu iki kelime ne anlama geliyor? Cebimize giren paranın sürdürebilir olması mı, satışlarımızın sürekliliğinin sağlanması mı, işimizi ve mutlu yaşantımızı sürdürebilmemiz mi? Bu bizim düşünmemiz gereken birşey mi, yoksa bırakalım başkaları mı düşünsün? Aslında bu soruların hepsinin cevabı “Evet”, fakat biraz daha dolaylı bir yoldan.

Sürdürülebilirlik yaşamak için ihtiyacımız olan herşeyi, gelecek nesillerden çalmadan, doğal dengeyi bozmadan, onların da faydalanabileceği şekilde alabileceğimiz prensibine dayanıyor.

Sürdürülebilir yaşamak doğayla uyum içerisinde yaşamak ve yaşam tarzımızın başka hiç bir “dünya vatandaşını” olumsuz etkilemediğinden emin olmak anlamına geliyor. Başımızı ellerimizin arasına alıp yediğimiz yiyeceklerin, giydiğimiz kıyafetlerin, harcadığımız enerji ve kullandığımız ürünlerin nereden geldiğini ve bunları bu hızda tüketmeye gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını düşünmemiz gerek. Mevcut küresel duruma baktığımızda o kadar fazla ve hızlı tüketiyoruz ki çoktan dünyanın kapasitesini aştık. Dünyadaki insanların 6’da biri aç uyuyor, küresel ısınma ve iklim değişikliği bir teori olmaktan çıkıp etkilerini göstermeye başladı. Atalarımızın “hazıra dağ dayanmaz” sözünün aksine kaynakları hiç bitmeyecekmiş gibi tüketiyoruz.

Satışı artırmaktan önemlisi satışı sürdürmektir

Kısa vadeli bir vizyonla, tüketim azalır ya da alışkanlıklar değişirse bunun dünya ekonomisine darbe vuracağı ve “sürdürülebilir büyümeye” engel olacağı düşünülebilir. Yalnızca kağıt geri dönüşümünü ele alalım ve kağıt geri dönüşümü yapılmazsa kağıt üreticilerinin gelirlerinin artacağı şeklinde düz bir mantık kuralım. Peki ya 6 milyar insanın her tür kağıt ihtiyacını karşılayacak kadar ağacımız var mı? Bir gün kağıt üretecek ağaç kalmadığında bu yalnızca kağıt üreticilerinin sonunu getirmeyecek, kağıt kullanılan tüm sektörler yok olacak ve zarar görecektir. Tükenen ağaçlar nedeniyle hızlanacak iklim değişikliğinin getirdiği felaketler trilyonlarca dolar zarar sebep olacak, değişen eko sistem belki de insanlığın sonunu getirecektir. Geleceği düşünmeden, bilinçsizce tüketmenin dünyayı felakete götüreceği çok açık. Kısa vadede satışı artırırken uzun vadede de satışı sürdürebilmek için tüm şirketlerin sürdürülebilirliğe önem vermesi, “biz bugün ne koparsak kardır” mantığından vazgeçmesi gerekmektedir.

Değişim başladı

Malesef Sürdürülebilirlik konusundaki bireysel farkındalık çok yüksek değil. Devletler ve şirketlerde bu konuya ya hiç önem göstermiyor ya da yüzeysel yaklaşıyor. Aslında herkes “diğeri” dikkat etsin ben de onu tatmin etmek için “biraz” dikkat edeyim anlayışında. Fakat bir iki nesil önce adı bile anılmayan sürdürülebilirlik kavramı en azından artık konuşuluyor ve uygulama konusunda da hızlı olmasa da başlangıç yapılmış durumda. Uluslararası anlaşmalar yapılıyor, kanunlar düzenleniyor, bilim adamları daha sürdürülebilir bir yaşam için araştırmalar yapıyor. Sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kelimelerini her geçen dün daha fazla duyacağımız, hem küresel hem de bireysel anlamda daha fazla yaşamsallaştırmamız kaçınılmaz.

Sürdürülebilirlikiçerisinde 10878 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak